Home > Achievements > Co-Curricular Activities (CCA)

Co-Curricular Activities (CCA)

Sports


CCA Year Achievements
Badminton 2015

  1. NSG EZ B Boys – Quarter-Finalist

Basketball 2018

  1. T-Net Under-16 Basketball Tournament 2018 – 4th position – Boys Team

 2017
  1. NSG EZ C Boys – Quarter-Finalist
  2. T-NET U14 Boys – 4th position
  3. T-NET U14 Girls – 4th position
  4. ActiveSG-BAS B Girls Development League – Champion 

 2016
  1. NSG EZ C Boys – Quarter-Finalist 

 Football 2018
  1. NSG Football Championships B Division Boys (East Zone) SZL – 3rd position 

 2017
  1.  NSG EZ School League B Boys – 2nd position

 Netball 2018

  1. M1 School Challenge League 2018 (C Division) - 1st position

 2016
  1. M1 SCL C Division Group 3 – 4th position
 
 Track
& Field
2019
  1. NSG T&F B Boys 4 x 100m Relay – Finalist
  2. NSG T&F B Boys 100m – Finalist: Lim Yu Hng (3/2)
  3. Thailand Open T&F U18 Boys 200m – 4th Individual position: Lim Yu Hng (3/2)

  2018 
  1. NSG T&F C Boys 100m – 4th Individual position: Lim Yu Hng (2E1)
  2. NSG T&F C Boys 200m – Finalist: Azchary Tan Yong Tzer (2E3) & Lim Yu Hng (2E1)
  3. NSG T&F C Boys 4 x 100m Relay – Finalist
  4. SAA Inter Club 5th Club Zoom Kindred Spirit Series 2018 (4 x 100m Relay Boys U16) – 1st  team position
  5. SAA Inter Club 5th Club Zoom Kindred Spirit Series 2018 (80m Dash U16) – 2nd & 8th Individual position

  2017
  1. NSG T&F C Boys 100m - Semi-finalists: Joel Yeo (2E3) & Lim Yu Hng (1E1)
  2. NSG T&F C Boys 200m - Semi-finalists: Joel Yeo (2E3) & Lucas Ng (1N6)
  3. NSG T&F C Boys 4x100m Relay - Semi-finalist
  4. NSG T&F B Boys 4x100m Relay - Semi-finalist
 

Uniformed Groups


CCA 2015 2016 2017 2018 

Girl Guides (GG)

Gold Gold Gold  Gold

National Cadet Corps - Boys (NCC)

Gold Silver Silver  Distinction

National Cadet Corps - Girls (NCC)

Gold Silver Silver  Distinction

National Police Cadet Corps (NPCC)

Gold
Silver Silver Gold 

St John Brigade Singapore (SJBS)

Gold Silver Gold  Silver

     

Performing Arts


CCA 2015 2017 2018 2019 

 Angklung & Kulintang Ensemble

 SYF Distinction  SYF Accomplishment N/A  SYF Certificate of Accomplishment

 Choir

 SYF Accomplishment  SYF Accomplishment N/A
SYF Certificate of Accomplishment 
 
Concert Band

 SYF Accomplishment  SYF Commendation N/A
 SYF Certificate of Commendation
 
English Drama

SYF Distinction  SYF Accomplishment N/A
SYF Certificate of Distinction

Guzheng Ensemble

 SYF Commendation  SYF Accomplishment
N/A
 SYF Certificate of Accomplishment
Modern Dance SYF Distinction SYF Distinction

Super 24 - 5th Place
Super24 Competition – 3rd Place

SYF Certificate of Distinction
 
Super24 Competition – 8th Place




Clubs & Societies


CCA Year Achievements
InfoComm Club 2017
  1. 12th Ngee Ann Photographic Exhibition -  Cecilia Neo (2T7), Desiree Lim (2T7), Navoa Timothy (2E2), Chuan Chee Chen (1E1) & Xavier Teo (1E1) 


2015
  1. StITwise Integrated IT Camp (Ngee Ann Poly) – 2nd prize

Service Learning
 Club
2018  
  1. PAYM Service-Learning Champion (SLC) Project
  2. Accolade 2018 – Silver Award for Neighbours for Active Living - Friend-a-Senior Programme

  2017
  1. Project Buddy Up! – Bronze Award 

  2016

  1. Friend A Senior Programme - Silver Award 

  2015
  1. Friend A Senior Programme - Gold Award